Strand, Grill och 2019 i Böste mars 29, 2019

Nyhetsbrev med senaste nytt. Problem att visa det? Se det i webbläsaren.


Vår i Böste

Våren har äntligen kommit till Böste, knoppar och blommor börja visa sig efter vinetvilan. Likaså föreningens aktiviteter. Vi har mycket inplanerat som ni ser längre ner i mailet . Men redan nästa söndag har vi vårens första aktivitet som förra året drog många medlemar och en trevlig stund och gemenskap.


Snö

Strandstädning & grillning

Vi börjar strandstädningen klockan 11.00 och sprider ut oss och letar stort och smått. Under tiden startar vi grillarna och föreningen bjuder sedan på korv och dryck. Sopsäckar finns att hämta hos Borselius längst i väster, och hos Challis i öster.

När. Söndagen den 7:e april klockan 11-13

Var: Stranden.

Grillning: Challis, Böste Gamla Skola, Böste Strandväg 36A

 

Vi hoppas på en trevlig stund och en renare Böste strand.

Välkommna !Kalender 2019

Här är årets aktiviteter, men detta är långt ifrån allt. Vi har mycket spännande på gång och kalendern kommer fyllas på, så håll utkik!

 

7 April               Strandstädning

28 April              Böste Berättar: Tusenkonstnären Kurt Sahlin, Skalbaggar & Krukor

12 Maj               Sillens lilla dag

13 juni               Boule, därefter varje torsdag

14 Juli               Årsmöte

6 Juli                 Böste Golf  

7 Juli                 Sommarfest

25 Juli               Böste Berättar. Lundin, Sundbaum, Kraft om sin jordenrunt segling

18 Augusti        Böste Berättar. Byavandring OBS, nytt datum!

15 Sept.            Böste Berättar. Sydkustens Bryggeri & Musteri.

12 Oktober        Vinprovning  

29 Nov.              Julgranständning 


Medlemskap 2019

Det är nu nytt verksamhetsår och dags att betala in årets medlemsavgiften!

Kostnaden är 150:- per medlem och år, oavsett medlemskap. Betala in på bankgironummer 5258-5643. Glöm inte att skriva namn och/eller medlemsnummer.

Nya medlemmar:

Betala in 150:- på bankgironummer 5258-5643. Viktigt att ni uppger ert namn och e-mail adress.  Om ni har fastighet i Böste, ange då även denna adress. Om ni inte får plats med all information på inbetalning, maila oss med kompletterande uppgifter. Vid slutförd betalning, erhålls ett medlemsnummer via mail. Betalar ni för flera medlemmar gör ni en betalning per medlem.

Information om föreningen skickas ut via föreningens nyhetsmail och på föreningens informationstavla i byn. Kontakta oss för medlemskap eller frågor, foreningenbostelage@gmail.com

Genom medlemskap stöttar man det arbete som utförs, ju fler medlemmar, desto bättre ekonomi och mandat får vi att genomföra aktiviteter och dylikt. Som medlem och fastighetsägare i Böste har man rösträtt vid eventuella omröstningar (max en röst per fastighet). Boende utanför Böste är varmt välkomna att bli stödmedlem och har då samma tillgång till aktiviteter och information som övriga medlemmar.


Vid frågor eller kontakt: foreningenbostelage@gmail.com

Du kan enkelt och närsomhelst avregistrera dig genom länken längst ner i mailet. 

MvH

Föreningen Böste Läge 

Du får detta nyhetsbrev eftersom du bor i eller visat intresse för Böste . Skulle du vilja avsluta din prenumeration, klicka här.

Kategori: