Föreningen Böste Läge mars 27, 2018

Nyhetsbrev från Föreningen Böste Läge. Problem att visa det? Se det i webbläsaren.


Hej

Här kommer ett utskick om Föreningen Böste Läge, vad vi vill och vilka planer vi har för året. Skriv in datum i kalendern redan nu, så återkommer vi med mer detaljer. Vi har nu äntligen fått vårt bankgironummer, se längre ner hur ni betalar och blir medlemar.

Med vänlig hälsning

Styrelsen i Föreningen Böste Läge


skiss

Föreningen Böste Läge

Föreningen arbetar för att Böste skall vara ett levande läge, med gemenskap och trevnad, där läget både kan bevaras och utvecklas för framtiden.

Föreningen startades 2017 och är partipolitiskt obunden och det vi gör sker ideellt och med små medel, tid och resurser. Föreningen är öppen för alla som på något sätt är intresserade av Böste. Av naturliga skäl kommer mycket av informationen och aktiviteterna att utgå från boende i byn, men vi vill att så många som möjligt kan få glädje av föreningen, oberoende var man bor och hur ofta man är här.

Vi hoppas att medlemmar kan och kommer engagera sig så att vi tillsammans skapar något bra för läget. Det som sker är inte bara upp till styrelsen, utan beroende på intresse och engagemang kan olika grupper i föreningen bildas. Allt ifrån festgrupp till bevarandegrupp, men också dokumentation, kommunkontakt, trädgård, pensionär, barn, hemjobbare, strand, bastu, boule eller golf för att nämna några exempel. Både aktiva och passiva medlemmar är naturligtvis välkomna, kontakta oss gärna om det är något som du brinner för.

Varför en förening?

Föreningsformen är en etablerad organisationsform i Sverige, som förstås av myndigheter och medlemmar. Vi har som förening lättare att ansöka om pengar och hamnar i ett sammanhang i kommunen där vi kan dra nytta och lärdom av andra liknande föreningar som har liknande mål och mening. Genom bra stadgar blir organisationen, föreningens syfte, ekonomihantering, styrelsens ansvar och mandat tydligare.

Bli Medlem!

Genom medlemskap stöttar man det arbete som utförs, ju fler medlemmar, desto bättre ekonomi och mandat får vi att genomföra aktiviteter och dylikt. Som medlem och fastighetsägare i Böste har man rösträtt vid eventuella omröstningar (max en röst per fastighet). Boende utanför Böste är varmt välkomna att bli stödmedlem och har då samma tillgång till aktiviteter och information som övriga medlemmar. För de flesta inplanerade evenemang och föreläsningar kommer det krävas att man är medlem för att delta.

Kostnaden är 100:- per medlem och år, oavsett medlemskap.

Betala in på bankgironummer 5258-5643. Uppge ert namn och e-mail adress. Om ni har fastighet i Böste, ange då även denna adress. Om ni inte får plats med all information på inbetalning, maila oss med kompletterande uppgifter. Vid slutförd betalning, erhålls ett medlemsnummer via mail. Betalar ni för flera medlemmar gör ni en betalning per medlem.

Information om föreningen skickas ut via föreningens nyhetsmail och på föreningens informationstavla i byn. Kontakta oss för medlemskap eller frågor, foreningenbostelage@gmail.com

Välkommen att bli medlem i Föreningen Böste Läge!


Verksamhetsplan 2017-2018

För verksamhetsåret kommer styrelsen att arbeta med:

 • Föreningsbildande
 • Medlemsrekrytering
  • Evenemang:
  • Böste berättar, 11/3
  • Strandstädning med korvgrillning, 14/4
  • Fiskets dag med båtar och sillamacka, 6/5
  • Loppis 10/6
  • Boule 13/6
  • Golftävling 7/7
  • Sommarfest 8/7
  • Årsmöte 15/7
  • Boule, 25/7
  • Böste Berättar, byavandring 12/8
  • Böste Berättar, Vind och Kitesurfing 8/9
  • Böste Berättar, Vinprovning 13/10
 • Julgranständning 30/11

  • Samverkansaktiviteter
  • Kommunen
  • Politiker
 • Press

Föreningen Böste Läges styrelse:

Ordförande, Fredrik Öhrneman

Vice Ordförande, Stefan Borselius

Kassör, Jens-Oskar Göransson

Sekreterare, Anne-Marie Ivarsson

Medlemsansvar, Marianne Löwenborg

Suppleant, Henrik Challis

Suppleant, Thomas EkbergVid frågor eller kontakt: foreningenbostelage@gmail.com

Du kan enkelt och närsomhelst avregistrera dig genom länken längst ner i mailet.

MvH

Föreningen Böste Läge

Tipsa en vän

Du får detta nyhetsbrev eftersom du bor i eller visat intresse för Böste . Skulle du vilja avsluta din prenumeration, klicka här.

Kategori: